terapiatraumy.pl

Bessel van der Kolk – recenzje dawne i nowe

Ukazały się już pierwsze recenzje, omówienia i notki Strachu ucieleśnionego Bessela van der Kolka.

Jeszcze przed wydaniem polskim wyszła recenzja dr Lidii Anny Wiśniewskiej z UMK, która zajmuje się problematyką ciała i psychospołecznym znaczeniem cielesności (jest autorką m.in. „Kobiece ciało – kobieca psychika”). Tekst pt. Bessel van der Kolk, The Body keeps the score znajduje się w: Acta Universitatis Nicolai Copernici; Pedagogika XXXI/2015; Nauki Humanistyczno-Społeczne; Zeszyt 246; strony183-186. Oto fragment końcowy:

Van der Kolk zaprasza czytelnika – zarówno profesjonalistę (lekarza, psychologa, terapeutę, pedagoga), jak i laika (być może osobę dotkniętą traumą lub jej rodzinę) w niezwykłą podróż. […] Książka Jest jednocześnie swoistym kompendium wiedzy o traumie i sposobach pomocy – a przede wszystkim jest świadectwem siły człowieka: zarówno tego, który zmaga się z urazem, jak i naukowców poszukujących sposobów pomocy. 

 

 

Kamila A. Paszelke, na swoim blogu psychologicznym uważniej.pl zamieściła 27. maja 2018 roku omówienie książki. Na zakończenie podaje trzy powody, dlaczego warto przeczytać Strach ucieleśniony:

To studium traumy, w której autor przeprowadza czytelnika przez wszystkie zakamarki związane zarówno z traumą, jak i zespołem stresu pourazowego.

• To źródło rzetelnej wiedzy na temat wpływu traumy na codzienne funkcjonowanie oraz pokazanie procesu leczenia.

• To książka dla każdego, niezależnie od wykonywanego zawodu i wykształcenia.

 

Notkę o książce z wyborem cytatów pt. Trauma – jak się podnieść? zamieściła Gazeta Senior (nr 5/2018; str. 8). To szczególnie godne zauważenia, nie ze względu na książkę, ale ze względu na seniorów. Wciąż niewielka jest świadomość, jak wiele problemów w późnym wieku wynika z nieprzepracowanych traum. I jak łatwo można pomóc!

 

W Krytyce Politycznej Jaś Kapela, pisarz, poeta i felietonista, opublikował napisany ze swadą tekst, pt. To nie jest kraj dla zdrowych ludzi.

Oto fragment na zachętę:

Krytyka tradycyjnych sposobów leczenia PTSD staje się krytyką współczesnego społeczeństwa. Van der Kolk wspomina, że czasem podczas prezentacji o leczeniu traumy uczestnicy proszą go, żeby przestał gadać o polityce, a skupił się na neurologii i sposobach terapii. Niestety nie sposób oddzielić traumy od polityki. […] W dzisiejszym świecie to, miejsce gdzie się urodziłeś, często znacznie bardziej determinuje twoją przyszłość niż twoje geny. Co z tego, że urodzisz się Einsteinem, skoro najbliższą szkołę będziesz miał dwie wioski dalej, a po drodze będą grasować partyzanci. Wystarczy zresztą urodzić się w złej dzielnicy, aby mieć znacznie mniejsze szanse na udane i szczęśliwe życie.

I zakończenie:

Ciągle w naszym kraju ważniejsi są martwi niż żywi, którzy muszą sobie radzić sami. No ale jakoś sobie radzimy, więc skoro państwo was nie ochroni przed przemocą, to przynajmniej warto wiedzieć, że mindfulness, joga i poruszanie gałkami ocznymi mogą pomóc się uporać z traumatycznymi wspomnienia. A może nawet z przyszłymi traumami, które zapewne was nie ominą, jeśli mieszkacie w Polsce.

 

Będziemy, w miarę ich ukazywania się, zamieszczać kolejne recenzje.

Zenon Mazurczak