terapiatraumy.pl

Okładka do polskiego wydania van der Kolka

Wydawnictwo „Czarna Owca” opublikowało okładkę do polskiego wydania książki dra med. Bessela van der Kolka „Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy”. Książka ukaże się 9. maja 2018 w serii „Terapia Traumy”. Autorką projektu, jak i innych w całej serii, jest pani Katarzyna Słania.

Pisałem już poprzednio o tym, że niestety nie udało się zdobyć praw do Ikara Henry Matisse’a. Na razie.

A okładka polska? Cóż, ocenią to sami Czytelnicy, bezpośrednio w ksiągarniach. I mam nadzieję, że kupią, bo to bardzo dobra książka, o czym od kilku dni piszę na stronie www.terapiatraumy.pl

Ilustracja przypomina mi słynny obraz Caspara Davida Friedricha, wystawiany w  Kunsthalle w Hamburgu, namalowany dokładnie 200 lat temu, czyli w roku 1818, pod tytułem: Der Wanderer über dem Nebelmeer, czyli Wędrowiec nad morzem mgły. Tytuł zresztą został nadany dopiero w roku 1950, gdy obraz odkryto. Wędrowiec, Caspara Dawida Friedricha, stanowi klasyczny przykład postaci widzianej od tyłu. Obraz był przeróżnie interpretowany, ale głównie jako alegoria życia, bo i wysokość, i przepaść, i samotność, i dal.

Pozostaję jednak z pytaniem, dlaczego nad przestrzenią na fotografii, czyli na okładce książki, nie ma kobiety lub dziecka? Lektura książki van der Kolka, to pytanie się nieodparcie nasunie.

Zenon Mazurczak

Caspar David Friedrich: Der Wanderer über dem Nebelmeer. (1818 rok; 100 x 75).