terapiatraumy.pl

Recenzja “Uleczyć traumę” w Charakterach

charaktery082015W najnowszych Charakterach ukazała się krótka recenzja “Uleczyć traumę” Petera Levine’a (Magazyn psychologiczny “Charaktery” Nr 8 (223), sierpień 2015, str. 103). Jak miło! Wspaniale! Najważniejsze polskie pismo psychologiczne omawia książkę o traumie!

Pani dr Dorota Krzemionka, zastępca redaktora naczelnego i redaktor naukowy Charakterów, autorka tej minirecenzji, tak ocenia tę książkę: “Niewątpliwie wszyscy zranieni znajdą w niej pomocne wskazówki. Do książki dołączono płytę CD z ćwiczeniami rozwijającymi poczucie bezpieczeństwa i granic własnego ciała. Nie bez znaczenia jest, że czyta je Krystyna Czubówna.”

Cóż nasuwa się nieodparcie refleksja: Dziś prawdziwych recenzji już nie ma… Nikt już prawie takowych nie pisze. Mało kto dziś pewnie recenzje czytuje. Recenzent co najwyżej zapoznaje się z książką na tyle, żeby napisać tekst (tak, to prawda, że Peter Levine zaczyna od ćwiczeń rozwijających poczucie bezpieczeństwa i granic własnego ciała, ale przecież na tym nie kończy!). Opinie o książkach tudzież sprzedaż obecnie kierują się innymi prawami i chadzają innymi drogami.

Sierpniowy numer Charakterów poświęcony jest intuicji. Tytułowe pytanie brzmi: Czy intuicja prawdę mówi? Odpowiedź, jak łatwo się domyśleć, brzmi: tak, ale…

Najbardziej jednak zdumiewa odstręczająca okładka rodem z horroru, przedstawiająca dziecko z mokrą głową o traumatycznym, wręcz morderczym spojrzeniu. (We wrześniu znów zdjęcie Billy Plummer i znów okropna okładka. Auto-da-fé?)

Przeglądając Charaktery zauważyłem aż trzy książki Willigisa Jägera:

Modlitwa kontemplacyjna.

Tajemnica po tamtej stronie dróg. (Wspólnie z Anselmem Grünem)

Rozmowy o codzienności (wspólnie z Alexandrem Porajem).

To wspaniale. Tym bardziej, że Willigis Jäger skończył w tym roku 90 lat! Poprzednie książki, w moim tłumaczeniu, ukazywały się w wydawnictwie Czarna Owca (dawniej Jacek Santorski). Jednak mimo rocznicy wydawnictwo nie było zainteresowane wydaniem ostatniej książki Willigisa Jägera “Jenseits von Gott” (Poza Bogiem).  W najbliższym czasie postaram się napisać coś więcej o tych książkach pod kątem traumy.