terapiatraumy.pl

Dobra pamięć w ciele

Dobra pamięć w cieleJak odczuwamy w ciele „dobrą pamięć”, a jak „złą”?

Ewa Woydyłło napisała interesującą książkę „Dobra pamięć, zła pamięć”, o tym jak można świadomie gospodarować zasobami swojej pamięci. A ja miałam zaszczyt być przez nią zaproszona do stania się częścią tej książki, dając wywiad na temat leczenia traumy metodą Somatic Experiencing, (str. 159-193)

W piątek, 21 listopada 2014, stanęłam przed publicznością i stałymi gośćmi znanej poznańskiej Księgarni z Bajki, by przedstawić czytelnikom tę dziewiątą już książkę Ewy Woydyłło oraz podejście Somatic Experiencing, które praktykuję jako psychoterapeutka. Żeby połączyć przesłanie książki z możliwościami, jakie daje Somatic Experiencing, zrobiłam z publicznością trzyczęściową praktykę Doświadczania Somatycznego – bo SE to nie tylko metoda terapeutyczna, ale i poznawcza. Chętnie teraz zaprezentuję te trzy ćwiczenia czytelnikom Serwisu TT:

1. Przenieś teraz świadomość do ciała i rozpoznaj swoje cielesne doznania. Daj sobie na to kilka lub kilkanaście sekund, odpowiedzi natychmiastowe pochodzą zwykle z umysłu, nie z ciała. Pamiętaj, że doznania to nie uczucia, doznania są fizyczne i można je określić słowami: „ciężko, lekko, ciepło, zimno, ściśnięcie, rozluźnienie, napięcie, rozszerzenie, ciasno, przestrzennie, napięte, luźne, trzymane, puszczone, itd. itp.)

W Księgarni z Bajki, publiczność fantastycznie współpracowała i po chwili, kilka osób dzieliło się głośno tym, co odkryli: „myślałam, że boli mnie głowa, ale boli mnie gardło”, „poczułam, że mam zdrętwiałą lewą nogę, a dotąd zupełnie nie zwracałam na to uwagi”, „czuję, że jest mi gorąco na górze i zimno na dole”. A co Ty odkryłaś/odkryłeś czytając teraz ten tekst w Serwisie Edukacyjnym TT na ekranie swojego komputera, tabletu, czy telefonu?

2. Przypomnij sobie teraz jakieś drobne nieprzyjemne zdarzenie z ostatniego czasu, które można by zaliczyć do „złej pamięci” – i rozpoznaj, jakie doznania pojawiają się teraz w Twoim ciele? Przywołuj do pamięci szczegóły miejsca, sytuacji i osób związanych z tym zdarzeniem i rozpoznaj doznania w swoim ciele.

W Księgarni z Bajki kilka osób z publiczności po kilkunastu sekundach dzieliło się takimi odkryciami jak: „płytszy oddech”, „szybsze bicie serca”, „napięte nogi”, „zaciśnięta szczęka”. A jakie są Twoje doznania w ciele?

3. Przypomnij sobie teraz jedno z najpiękniejszych przeżyć swojego życia, które zdecydowanie się da zaliczyć do „dobrej pamięci” i rozpoznaj, jakie doznania w ciele temu towarzyszą?

W Księgarni z Bajki, dało się po chwili usłyszeć: „miłe ciepło w ciele”, „mrowienie i błogość aż do palców stóp”, „rozluźnienie mięśni twarzy, uśmiecham się”. A Twoje doznania w ciele?

Głębsze, pierwotne, starsze ewolucyjnie struktury naszego ciała (gadzi mózg) reagują na każdą myśl i wewnętrzny obraz jak na rzeczywistość. Dlatego dobra pamięć pozwala się ciału rozluźnić i ponownie przeżywać dobrostan; natomiast na złą pamięć ciało reaguje jak na zagrożenie.

„Jeżeli lubimy swoje wspomnienia, trzymajmy je w objęciach, oglądajmy, pieśćmy i tulmy, by nigdy nie uleciały z naszej pamięci”  Ewa Woydyłło

I dołączmy jeszcze świadomość ciała, niechaj ciało zazna dobrej pamięci!!

O książce Ewy Woydyłło pisaliśmy już na TT 22 września 2014: Szanujmy wspomnienia, czyli jak zmienić pamięć na przykład po traumie?