terapiatraumy.pl

zapraszamy na piątkowy wieczór o transformacji pamięci i traumy

logoKSIĘGARNIA Z BAJKI, Poznań, Osiedle Przyjaźni 125  piątek, 21 listopada, g.19.00

Na zaproszenie Krystyny Adamczak z Księgarni z Bajki przedstawię najnowszą książkę mojej nauczycielki, znakomitej psycholożki i publikującej psychoterapeutki Ewy Woydyłło, „Dobra pamięć, zła pamięć” oraz dam mały wykład na temat traumy i terapii traumy metodą Somatic Experiencing Petera Levine’a, co wynika z zamieszczenia w tej książce wywiadu pt. „Uleczyć traumę, czyli zdjąć ciężar z ciała i duszy”, jakiego na zaproszenie Ewy Woydyłło udzieliłam do jej najnowszej, dziewiątej już publikacji, wydanej w tym roku w Wydawnictwie Literackim. Małgorzata Sieczkowska

Uwielbiam księgarnie! Księgarnie mogą służyć do różnych rzeczy. Na przykład do spotkań. Widywałam to w latach dziewięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech i Holandii, czyli w czasach, w których polskie księgarnie wiały pustką i ciszą głuchą niczym klasztorna biblioteka. Uwielbiałam poznawać różne kultury przez wielogodzinne wizyty w księgarniach, przesiadywać na kanapach, klubowych fotelach, mini krzesełkach i pufach, które były porozstawiane pomiędzy półkami i w nieskończoność czytać a raczej podczytywać różne książki jednocześnie, przeglądać albumy i spotykać ludzi. Właśnie. Ludzi!!

Jeżeli chcesz poznać żołnierza, idź na paradę! Jeżeli interesuje Cię wysportowany typ, zajrzyj do wziętej siłowni. Jeżeli interesują Cię intelektualiści – idź do dobrej księgarni!! Poznałam wiele znakomitych osób w księgarniach. Część z nich to postacie żyjące – mężczyźni i kobiety o żywych umysłach i pięknych obliczach, z którymi dzieliłam wspólną przestrzeń, a z czasem rozmawiałam, pijąc kolejną herbatę z księgarnianej knajpce. Inna część Tych Spotkanych W Księgarniach, to były postacie, których duchy zamieszkały tam na zawsze – poeci i poetki, pisarze i pisarki, filozofowie różnych epok, krytycy, popularyzatorzy wiedzy, a także malarze, fotografowie, piszący i publikujący terapeuci i wszelcy dziejopisarze. Ech, ile takich spotkań odbyliśmy w życiu!!

Muzealna księgarnia Art Institute of Chicago pozwoliła mi dogłębnie poznać historię amerykańskiej fotografii i zakochać się w malarstwie Georgii O’Keeffe. Berlińska księgarnia artystyczna Bücherbogen na Savigny Platz karmiła mnie dobrym designem i trendami w sztuce współczesnej; małe księgarnie Charlottenburg’a służyły poznaniu książek poetów i nagrań kompozytorów niemieckich, amsterdamskie księgarenki z typografią były inspiracją do ustalenia poziomu edytorskiego moich gabinetowych ulotek, a warszawski Czuły Barbarzyńca i Tarabuk stały miejscem spotkań z przyjaciółmi. Wreszcie słynna poznańska księgarnia im.Adama Mickiewicza, do której chodziłam w liceum czytać poezję obcojęzycznych poetów, nieodżałowana Kapitałka i teraz Księgarnia z Bajki.

Osobnym tematem są Antykwariaty – dwa szczególnie bliskie mojej duszy: pierwszy, jaki w życiu widziałam w wieku przedszkolnym, kiedy mój ojczym, mój pierwszy Nauczyciel, zabrał mnie do swojego zaprzyjaźnionego łódzkiego antykwariusza, który zostawiał dla niego, co smakowitsze kąski z międzywojnia. I drugi, na Starym Rynku w Poznaniu, do którego później chodziłam w czasach chudych dla książki polskiej, a którego likwidację kilka lat temu opłakiwaliśmy w dzielnicy i w całym kulturalnym Poznaniu.

W czasach kiedy się nagminnie spóźniałam, a telefony komórkowe nie były tak powszechne – chętnie się umawiałam w księgarniach. Księgarnia, ze swoim bogactwem, brała na siebie całą uwagę moich przyjaciół i znajomych, którzy mnie spotykali kilka(naście) minut później bez zniecierpliwienia, a raczej w skupieniu nad poczytnym dziełem. Dopiero stamtąd, po przejrzeniu jeszcze kilku książek, wspólnie decydowaliśmy, dokąd by tu pójść…

Najwyraźniej zachowałam dobrą pamięć związaną z księgarniami!!

Z czasem oraz z wiekiem i przyrostem doświadczenia zawodowego, tłumackiego i wydawniczego, zaczęliśmy z Zenonem Mazurczakiem bywać w księgarniach jako prelegenci. I tak też się stanie w najbliższy piątek, czyli jutro. Pojawimy się tam razem na zaproszenie Krystyny Adamczak, założycielki słynnej poznańskiej Księgarni z Bajki, postaci niezwykle twórczej i charyzmatycznej, przecierającej w Polsce już od wczesnych lat dziewięćdziesiątych własną ścieżkę do księgarni żywej, pełnej spotkań, ludzi i przeżyć.

Dziękując za zaproszenie, zapraszamy innych!!