terapiatraumy.pl

Trauma – seminarium dla terapeutów

nowy_swiat_kobiet białe_logo

„Nie opowiadaj mi swojej historii, powiedz mi, co masz w ciele” Peter A. Levine, twórca SE, Somatic Experiencing

Jak to możliwe, że ciało ze swoimi doznaniami i całą fizjologią emocjonalną jest niemal zupełnie pominięte w tylu ważnych, XX-wiecznych, podejściach terapeutycznych. Nad tym się zastanawiamy w grupie kobiet – psychoterapeutek, terapeutek pracy z ciałem, położnych, superwizorek – podczas weekendowego seminarium Trauma, które w tych dniach prowadzę w Warszawie. Jak to możliwe, że ciało jest tak zaprzeczone, tak nie zobaczone, tak niesłyszane?

Wiosną tego roku, zapowiadając poznańską edycję seminarium TRAUMA dla superwizorów w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej, pisałam do nich w słowie wstępnym:
A jeśli jeszcze czegoś nie wiemy?
Jeśli nie widzimy czegoś tak powszechnego, że aż umykającego naszemu zmysłowi obserwacji rzeczywistości. Ludwig Pasteur zszokował świat w połowie XIX wieku mówiąc, że bakterie są powszechne, chociaż ich nie widać. I że w związku z tym trzeba myć ręce. Zwłaszcza, jeśli się jest chirurgiem!! Och, to uratowało wiele istnień ludzkich a w medycynie zakrólowała bogini Higieia.

Czas na rozpoznanie traumy! Trauma należy do życia, każdy z nas jej doświadczył.
Czas na rozpoznanie traumy, zwłaszcza, jeśli pracuje się z nią na co dzień.

W rozmowie z Agnieszką Czapczyńską, współzałożycielką Fundacji Nowy Świat Kobiet i superwizorką przeciwdziałania przemocy domowej, usłyszałam ostatnio: „każdy terapeuta pracuje z przemocą”. Święte słowa! Podobnie rzecz się ma z traumą. Każdy z terapeutów ma pacjentów z traumą. Trzeba się jedynie nauczyć rozpoznawać jej zapisane w ciele objawy i śmiało, rok po kroku, uczyć się i praktykować jak pomóc uwolnić nie tylko umysły, ale i ciała naszych klientów od tej zalegającej i zaburzającej energii.

To wymaga przesunięcia uwagi z umysłu do ciała, a ściślej do fizjologii naszych emocji i myśli. Każdej emocji i myśli towarzyszy doznanie w ciele. Myśli zauważamy, emocje już się nauczyliśmy rozpoznawać i uczymy tego innych. Teraz czas na rozpoznawanie doznań w ciele, które im towarzyszą.

Doznania w ciele to subtelne energetyczne poruszenia w systemie nerwowym objawiające się naszej świadomości np. jako: wewnętrzne drżenie, dygot, gorąco, zimno, szeroko, przestrzennie, ciasno, kłuje, boli, dreszcze i mrowienie przechodzące po ciele w dół lub w górę, ciężko, lekko, luźno, swobodnie, dławi mnie, rozpuszcza się napięcie, jasno, klarownie, itp.

Dodanie do swoich kompetencji umiejętności śledzenia doznań w ciele i nauczenie tego swoich pacjentów otwiera dostęp do wielkiego zasobu samoregulacji, w którą jest wyposażone nasze ciało. Nasz system nerwowy sam się reguluje. Kiedy jednak zalega z nim nie rozładowana energia traumy, musimy mu pomóc. Jeśli więc dołączymy naszą świadomość – zaobserwujemy i nazwiemy to, czego doznajemy – wówczas dojdzie do połączenia tego, co nieświadome (doznania w ciele) z tym, co świadome (nazwanie i wysłowienie doznań) A z tego połączenia powstaje pewna trzecia jakość, jaką jest znacznie swobodniejsza, bo uświadomiona, autoregulacja – czyli samouzdrawianie się systemu nerwowego po traumie.

Dodałam do tego jeszcze inne treści szkoleniowe, jak:

istota reakcji traumatycznej
świat osoby, która doznała traumy
mechanizm powtórki
transformacja traumy
rozpoznawanie symptomów traumy
rozpoznawanie i wzmacnianie symptomów rozładowania traumy
ochrona przez przejmowaniem traumy klienta

i powstało ważne seminarium, którego uczestnikami było już od początku roku kilkudziesięciu superwizorów i specjalistów przeciwdziałania przemocy domowej, praktyków programów edukacyjno-korekcyjnych dla sprawców przemocy, psychoterapeutów różnych podejść.

Dziękuję Agnieszce Czapczyńskiej, z Nowego Świata Kobiet, za zaproszenie do przeprowadzenia tego seminarium i wszystkim koleżankom zawodowym, z których część to moi dawni nauczyciele (!) za możliwość podzielenia się moją wiedzą i praktyką w obszarze terapii traumy.

Rok 2015 rozpocznę szkoleniem pt. „Praktyczne wprowadzenie do 12 stopniowego programu przywracania mądrości swojego ciała, wg Petera Levine’a”, równolegle do wydania jego książki w serii wydawniczej TT – Terapia Traumy, której styczniowe wydanie już zapowiadaliśmy tutaj: https://terapiatraumy.pl/2014/08/21/12-stopni-do-uwolnienia-sie-od-traumy/#sthash.9t1raSbZ.dpbs