terapiatraumy.pl

Human Body Trauma Index

Human Body Trauma Index

Wypadki chodzą po ludziach. A tam, gdzie jest wypadek (np. drogowy, przy pracy, w szpitalu lub na wakacjach), tam istnieje zagrożenie traumą. Traumą powypadkową.

Właśnie powstał Human Body Trauma Index, czyli cennik, ile za co możemy dostać , jeśli ulegniemy wypadkowi (albo ile musimy zapłacić, gdy ktoś z naszej winy będzie poszkodowany), a dokładniej ile za jaką traumę na ciele. Idea słuszna, tym bardziej, że po prostu sami sobie możemy sprawdzić w internecie, jak dana szkoda jest punktowana przez HBT Index.

Przypomina mi się wieszczy film Andrzeja Wajdy Przekładaniec, według proroczego opowiadania Stanisława Lema z niezapomnianym Bogumiłem Kobielą (zginął jadąc białym BMW 1600) i zapomnianym niestety Ryszardem Filipskim w roli adwokata (kto nie widział, może obejrzeć w kawałkach na YouTube – polecam)

Dotychczas było tak, że ubezpieczenia nie chciały płacić albo płaciły grosze i trzeba było swoich racji dochodzić w sądzie.

I tak jak firmy proponujące odholowanie auta (zwane w żargonie kierowców „sępami”) stawiają się często na miejscu wypadku szybciej od policji, tak i adwokaci byli do dyspozycji przed wprowadzeniem Indeksu. Wcale nie robiąc tego bezinteresownie. Mówiąc wprost proponując nam obronę naszych interesów, najpierw żądają naszych – już posiadanych, a nie tylko przyszłych – pieniędzy, czasami nawet połowy ewentualnej kwoty! (podobnie zresztą jest z innymi odszkodowaniami za różne niedogodności).

Obciążone są oczywiście sądy. A dla wielu poszkodowanych gehenna sądowa jest zbyt wielkim wyzwaniem, zwłaszcza gdy cierpią nie tylko na traumę na ciele, ale i na duszy.

Ile jest wypadków w Polsce?

Wypadki drogowe: w roku 2013 zgłoszono 35 tys. wypadków drogowych, zginęło 3,4 tys., rannych 44 tys. Ponadto zgłoszono 355 tys. kolizji drogowych, potocznie zwane stłuczkami. Wbrew pozorom takie niegroźne zdarzenia mogą być przyczyną groźnych traum.

Wypadki przy pracy ok. 90 tys.

Najtrudniej ocenić kwestie zdrowia. Według szacunku Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, każdego roku z powodu błędów lekarskich umiera od 7 do 23 tys. osób. Do Rzecznika Praw Pacjenta w 2009 r. zgłoszono blisko 9 tys. spraw, w 2010 r. ponad 28 tys., w 2011 r. ponad 36 tys., a w 2012 r. –  64 tys. Z czego 2,5 tys. zgłoszeń dotyczyło błędów lekarskich.

Dla ubezpieczycieli pewnie i tak się niewiele zmieni. Co zaoszczędzili na pacjentach, teraz zaoszczędzą na kosztach sądowych. A ostatecznie pewnie podniosą stawki ubezpieczeniowe.

Frapująca jest jednak obowiązująca hierarchia płacenia. Najpierw za zakłócenie ruchu (sam za to dostałem mandat, gdy hamulce w pożyczonym samochodzie odmówiły posłuszeństwa). Potem dochodziliśmy szkód materialnych za nasze umiłowane – i już ubezpieczone – samochodziki. A teraz przyszła kolej na “body trauma”. Zranienia duszy, czyli traumy ciąg dalszy, muszą jeszcze poczekać.

I nie chodzi o to, że dostanę parę punktów w Indeksie Human Body Trauma za to, że dostawałem środki bólowe, bolała mnie głowa albo spędziłem kilka tygodni w szpitalu. Chodzi o to, żeby się wyleczyć z traumy psychicznej. A zapytanie do Indeksu o traumę psychiczną pozostało bez odpowiedzi!!

Dlatego, żeby samemu się chronić, warto znać objawy traumy. Oto lista przykładowych 25 objawów (kolejne przy okazji), które mogę wystąpić w traumie powypadkowej (na podstawie Diane Poole Heller):

 1. Uczucie bezradności lub bezsilności.
 2. Trudności z koncentracją.
 3. Luki pamięciowe, przede wszystkim dotyczące wydarzenia traumatycznego.
 4. Dezorientacja – zamęt odnośnie czasu, przestrzeni i kierunku.
 5. Podatność na niepowodzenia i wypadki.
 6. Uczucie utraty kontroli.
 7. Uczucie zesztywnienia, paraliżu, unieruchomienia.
 8. Powtarzające się koszmary senne o traumatycznym wydarzeniu.
 9. Powracające natrętne obrazy dotyczące traumatycznego wydarzenia.
 10. Flashbacki, ponowne przeżywanie wypadku.
 11. Zaburzenia snu: bezsenność, nadmierna senność.
 12. Letargia, chroniczne wyczerpanie.
 13. Lęk w nocy albo nagłe przebudzenie z silnym lękiem.
 14. Skrajne zmiany nastroju.
 15. Wybuchy złości.
 16. Nadmierna ostrożność.
 17. Lęk, że jest się obserwowanym lub śledzonym.
 18. Lękliwość (np. podskakiwanie na każdy hałas).
 19. Uczucie, że się nie podoła.
 20. Uczucie porażki, nieudolności i niezdolności zrobienia czegoś.
 21. Uczucie zamętu lub rozszczepienia.
 22. Nadmiar energii (hiperaktywność).
 23. Odruch ucieczki lub fantazje na temat ucieczki.
 24. Niezdolność czucia ciężaru własnego ciała; uczucie bycia poza ciałem.
 25. Ociążałość, wrażenie, że ciało jest martwym ciężarem.