terapiatraumy.pl

Stonehenge, Obama, trauma i zasoby

Stonehenge, Obama, trauma i zasobyBarack Obama, 44. prezydent Stanów Zjednoczonych, po szczycie NATO w Walii na temat wojny na Ukrainie, zwiedził Stonehenge, słynny megalityczny krąg w Anglii. Spacerując sobie po Stonehenge z rękoma w kieszeniach Obama powiedział, że jest super i że wreszcie to zaliczył. Zobaczyć Neapol i umrzeć.

A tak naprawdę powiedział: How cool is this… Knocked it off the bucket list.

A więc, że wykreślił to z listy rzeczy, które chce zrobić za życia. Mam nadzieję, że nie wykreślił Ukrainy i że wsparcie dla Ukrainy wciąż zajmuje ważne miejsce na jego i na międzynarodowej liście „spraw do zrobienia”.

Taka lista jest bardzo ważna, szczególnie w traumie, ponieważ stanowi ważny zasób. Pisałem już kiedyś o zasobach. Najprościej można powiedzieć, że zasób to wszystko, co nam pozwala żyć oraz przeżyć. Być może pamiętacie hasło: Książki, które pomagają żyć Wydawnictwa Czarna Owca. W traumie to jest coś, co pozwoliło nam przeżyć.

Jak ważne są zasoby w terapii, także w terapii traumy, widać po tym, że niektóre nurty terapeutyczne już w nazwie lub w opisie podkreślają, że są zorientowane na zasoby (tak jak inne są zorientowane np. na proces lub na klienta).

Nazwa “zorientowany na…” jest zresztą wzięta z architektury (co pierwotnie oznaczało nakierowanie kościoła na wschód: Orient – Wschód). Architektura zorientowana na zasoby, nie śpieszy się do burzenia, tylko rozpoznaje, co można zbudować z tego, co już jest. Zasoby są przeciwieństwem deficytów.

Niedawno było kumulacja, nie u nas, lecz w Szwajcarii. Prawie 50 mln franków szwajcarskich, czyli 175 mln zł. I znów pytanie: Co bym zrobił, gdybym wygrał dużą sumę pieniędzy? Takie pytanie – paradoksalnie – także może stanowić zasób.

Oto moja Lista Dziesięciu Pytań, Prowadzących Do Odkrycia Zasobów (może to nie jest Top Ten, ale pierwsze, jakie przyszły mi do głowy):

1. Co jeszcze chciałbyś koniecznie zobaczyć albo przeżyć, dopóki żyjesz na (tym) świecie?

2. Co byś zrobił z wielką wygraną w totolotka?

3. Kto albo co zupełnie niespodziewanie ci kiedyś w życiu pomogło?

4. W jaki sposób najlepiej wypoczywasz?

5. Czy potrafisz opisać, jak to jest, gdy się boso idzie po plaży wzdłuż morza?

6. Jaka jest twoja ulubiona potrawa?

7. Jakie są twoje trzy najlepsze cechy i dlaczego tak uważasz?

8. Co cię ostatnio rozśmieszyło?

9. Za co jesteś naprawdę wdzięczny?

10. Jak się czujesz, gdy jesteś wyspany?

Przeczytaj tę listę i spróbuj odpowiedzieć na te pytania prowadzące do zasobów . Rozpoznaj jak na nie reagujesz: w ciele, emocjonalnie i w umyśle.

A potem kontynuuj własną listę pytań i znajdź kolejne odpowiedzi, swoje kolejne zasoby.

 

 Podobne wpisy:

Jak w traumie znajdować zasoby

Zasoby czyli z pustego nawet Salomon

Zasoby w ciele