terapiatraumy.pl

Dobrostan po traumie – warsztat dla terapeutów

Dobrostan po traumie – warsztat dla terapeutów„Dobrostan po traumie. Kilka samodzielnych kroków dla terapeuty i pacjenta” – to tytuł przeprowadzonego przeze mnie warsztatu dla psychoterapeutów i edukatorów uczestniczących w dniach 4 – 7 września w Warszawie w XXIX Letniej Szkole Instytutu Psychologii Zdrowia, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, zorganizowanej w tym roku wokół tematu: „Przemoc w rodzinie – nowoczesne kierunki pomagania”

32 psychoterapeutów i edukatorów z różnych miast w Polsce, pracujących bezpośrednio z osobami doświadczającymi przemocy domowej, zapoznało się z podejściem Somatic Experiencing Petera Levine’a, praktykując ćwiczenia, zawarte w jego zapowiadanej na jesień 2014 kolejnej na polskim rynku książce: „Uleczyć traumę. 12 stopniowy program przywracania mądrości swojego ciała”

Peter Levine adresuje swoje książki bezpośrednio do czytelników, nie tylko do terapeutów. We wspomnianej książce wyodrębnia z SE, swojej rozbudowanej metody terapii traumy, kilkanaście prostych ćwiczeń do samodzielnego stosowania, które pozwalają ciału uwolnić się  od rezydującej w nim traumy. A nam, praktykującym te ćwiczenia, pozwalają docenić mądrość ciała.

Wydaje się, że w środowisku konsultantów i terapeutów pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej jest wielki apetyt na rozszerzenie swoich umiejętności i wzbogacanie praktyki zawodowej o pracę ze świadomością ciała. Prowadzący programy edukacyjne i terapeutyczne wiedzą, że ich klienci potrzebują jeszcze czegoś oprócz edukacji i zmiany zachowań. Mają jasne przeczucie, że zarówno im samym jak i ich klientom, potrzebne są umiejętności lepszego rozumienia tego, co się dzieje z ciałem. Nikt już dzisiaj nie kwestionuje, że trauma tkwi właśnie w ciele. Wielu terapeutów nabiera więc nowego rozumienia starych, obserwowanych u siebie, i u swoich klientów, objawów.

Objawy traumy u terapeuty?

Otóż, pracując z traumą klienta, system nerwowy terapeuty nieświadomie odbiera jej/jego traumę. My terapeuci, możemy więc odczuwać np. napięcie, pobudzenie, dezorientację czy przejawy zdysocjowania, które pierwotnie należą do klienta, ale odzwierciedlają się także w nas, terapeutach, czasami już podczas trwania sesji czy interwencji, ale nierzadko kilka godzin później. Praca ze straumatyzowanymi klientami wymaga więc od nas szczególnej higieny psychicznej. A przede wszystkim świadomości własnego ciała. Dlatego podtytuł warsztatu zawiera jasne przesłanie o samodzielnych krokach dla terapeuty i pacjenta (kolejność obowiązkowa!)

Zresztą, my terapeuci, zawsze wszystko praktykujemy najpierw na sobie, zanim cokolwiek zaproponujemy naszym pacjentom. To podstawowa zasada we wszystkich naszych szkoleniach. Tak jest bezpieczniej dla obu stron. I tak jest właściwie.

Wielu uczestników warsztatu potwierdziło, że warsztat prezentujący możliwości metody Somatic Experiencing doskonale się uzupełniał z warsztatem Piotra Antoniaka, psychoterapeuty i superwizora, „Praca nad objawami Zespołu Stresu Pourazowego po doświadczeniu przemocy w rodzinie”

Dziękuję organizatorom, zwłaszcza Renacie Durdzie, za zaproszenie do udziału w Letniej Szkole. Cieszę się, że mogłam się podzielić ze środowiskiem doświadczonych koleżanek i kolegów zawodowych podejściem SE, Somatic Experiencing, jedną z najnowszych metod terapii traumy, którą intensywnie praktykuję w ostatnich latach.