terapiatraumy.pl

Trauma, Levine i sprawa polska

Levine a trauma

 Kto to jest dr Peter A. Levine, wiadomo. Twórca Somatic Experiencing (SE), oryginalnej metody leczenia traumy. Światowej rangi autorytet w dziedzinie traumy. Autor wielu książek, m.in. wydanej w Polsce Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy.

Peter Levine od wielu lat spędza miesiące letnie w Szwajcarii: wypoczywa, pracuje i spotyka się z ludźmi. “Tutaj wszystko funkcjonuje!” – powiada z zachwytem.

Levine ma 72 lata i bardzo świadomie gospodaruje swoim czasem i swoimi siłami. Nie bez znaczenia jest centralne położenie Szwajcarii w Europie. Wszyscy zainteresowani spotkaniem z Levinem i dalszym szkoleniem u niego, mają blisko, praktycznie i dodatkowo w pięknej scenerii. No i jeśli ktoś choć raz tutaj był, nie ma wątpliwości, że Pan Bóg wprawdzie śpi na Mazurach, ale wakacje spędza w Szwajcarii.

Peter Levine prowadzi tutaj wykłady i rozmaite warsztaty. W tym roku było arcyciekawe szkolenie z zakresu czytania ciała w traumie, festiwal naukowy na temat ciała, pamięci i traumy; wreszcie różne szkolenia dla doświadczonych terapeutów w zakresie zaawansowanych zagadnień terapii traumy.

Miałem zaszczyt ponownie spotkać Petera Levine’a przy okazji Festiwalu Naukowego (Bildungsfestival) w Weggis, prześlicznej miejscowości nad brzegiem Jeziora Czterech Kantonów (Vierwaldstättersee). Tegoroczny festiwal nosił tytuł „Ciało i pamięć”. Szczegółową relację z festiwalu złożę w niedługim czasie.

Pomysłodawcą i organizatorem już ósmego Festiwalu Nauki jest niezwykła postać: dr Urs Honauer, który  poznał Levine’a 20 lat temu i zaprosił go do Szwajcarii. Następnie w 2001 zainicjował pierwsze szkolenie w zakresie Somatic Experiencing w Szwajcarii. Mądrą i wytrwałą pracą stworzył ośrodek szkoleniowy, zrazu lokalny, a obecnie o randze europejskiej. Nikt w Europie nie robi tyle w dziedzinie traumy i terapii traumy i to na takim świetnym poziomie. Jestem bardzo wdzięczny za okazaną pomoc z jego strony i bardzo się cieszę, że możemy współpracować.

Prelegentami, oprócz Levine’a, byli w tym roku Al Pesso, Robert Scaer i Joachim Bauer. Ten ostatni jest znanym, także u nas,  autorem. Jego książka Empatia. Co potrafią lustrzane neurony wyszła przed laty w PWN. Bauer bardzo lubi Polskę i obiecał do nas przyjechać.

Ponowne spotkanie z Peterem Levinem po 2 latach było bardzo serdeczne i intensywne. Pokazałem Levine’owi projekt okładki, autorstwa Kasi Słani, do polskiego wydania jego książki Uleczyć traumę. Okładka bardzo się spodobała Levinowi, był po prostu zachwycony. Uzyskałem obietnicę, że Peter Levine napisze przedmowę do wydania polskiego Uleczyć traumę. 12-stopniowy program przywracania mądrości swojego ciała. Nagraliśmy także 5-minutowe wideo anonsujące książkę. Niebawem je opublikujemy.

Rozmawialiśmy też o Miłoszu, Berkeley i o traumie bycia świadkiem. A wreszcie o dwóch, zresztą powszechnych, pułapkach w (nie)radzeniu sobie z traumą: po pierwsze o negowaniu, że jest się straumatyzowanym i że się ma traumę, po drugie zaś o przyjmowaniu pozycji ofiary wiecznie cierpiącej z powodu niegdysiejszej traumy.

I tym razem spotkanie zakończyło się zaproszeniem z mojej strony i obietnicą, że Peter Levine przyjedzie do Polski (”Tak bardzo chciałbym zobaczyć Kraków!”)