terapiatraumy.pl

Dobra strona świata

traumaZadzwonił telefon. Na ekranie nie wyświetlił się żaden numer, tylko ostrzeżenie “nieznany”. Zazwyczaj nie odbieram takich telefonów, żeby nie trwonić czasu na niepotrzebne rozmowy z telefonicznymi komiwojażerami, którzy próbują mi sprzedać coś, czego i tak nie potrzebuję. Tym razem jednak, tknięty przeczuciem, odebrałem.

Nieznany okazał się pacjentem szpitala neuropsychiatrycznego (spoza Warszawy). Czyta stronę terapia traumy, nawet polecił ją swojej terapeutce, która na kilka godzin ponoć z zainteresowaniem zagłębiła się w liczne posty na naszej stronie.

Ucieszyłem się oczywiście. Zasadniczo zgadzam się z poglądem, że trauma jest głęboką przyczyną nawet najcięższych chorób psychicznych. Pisał o tym m.in. Franz Ruppert w swojej książce o traumie symbiotycznej “Symbioza i autonomia”.

Na pytanie, czy mogę mu jakoś pomóc i w jakiej sprawie dzwoni, Nieznany wyznał, że chciał mi tylko powiedzieć, że strona terapia traumy to “dobra strona świata”. Podziękowałem i na tym właściwie nasza rozmowa się zakończyła.

Pomyślałem, że świetnie. Od zawsze już chciałem prowadzić serwis dobrych wiadomości. Wystarczy przecież otworzyć telewizor, gazetę, radio lub internet, żeby mieć wszystkie traumy jak na telerzu.

Nieznany dobrze odczytał intencje, że staramy się pisać o terapii traumy, a nie o samej tylko traumie jako takiej.

Peter Levine mówi często o wdzięczności i przywileju “bycia świadkiem oraz uczestnikiem niezwykłej, głębokiej metamorfozy, która może być skutkiem uleczenia traumy”.

 

Foto: z książki Daana van Kampenhouta: Cztery kierunki. Wprowadzenie do pracy z szamańskim kołem życia. Wydawnictwo KOS (2011).