terapiatraumy.pl

Wykład o traumie na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Koninie

LOGO KUTW

Małgorzata Sieczkowska

Trauma – wypowiedzieć niewypowiedziane


Traumatyczne zdarzenia życiowe, na które nie mieliśmy wpływu oraz zdarzenia zagrażające naszemu życiu, nad którymi nie mieliśmy kontroli, są zapisane w ciele, a więc w ciele należy ich szukać i słuchać ciała, żeby się z nich wydobyć. Ale jak to zrobić? Trzeba praktykować Świadomość Ciała. Rozpoznać doznania, wewnętrzne obrazy, mimowolne ruchy, uczucia, i odczytać ich znaczenie. To jedno z wielu ćwiczeń, które stworzył Peter Levine, badacz zjawiska traumy i naturalnej zdolności do leczenia traumy u zwierząt i ludzi. W swojej metodzie, którą nazwał Somatic Experiencing (doświadczanie w ciele) ponownie przybliża nam rozumienie tego, co mówi do nas nasze ciało – czasami także poprzez objawy choroby.

Przez ostatnie trzy lata intensywnie studiowałam to podejście terapeutyczne w UTA Akademie w Kolonii. Stosuję je w swojej praktyce terapeutycznej.
Chętnie o nim powiem, ponieważ zawiera ono szereg możliwości do samodzielnego stosowania drobnych a głębokich ćwiczeń, które mogą nam pomóc uleczyć nawet bardzo stare, a być może ciągle obecne w nas, traumy.
Powiem co to jest trauma i po czym ją rozpoznać w ciele – od następstw zdarzeń życia codziennego aż po przebyte zabiegi medyczne i katastrofy naturalne.
Zaproponuję kilka ćwiczeń. Przedstawię kilka książek z popularnej serii wydawniczej Terapia Traumy.