terapiatraumy.pl

Medytacje Oświęcimskie

medytacjeW dniach 4 – 8 listopada 2013, po raz osiemnasty odbędą się na terenie obozu Auschwitz Birkenau Medytacje Oświęcimskie, Zen Peacemakers Retreat, organizowane od 1996 roku przez Bernie Glasmanna, buddyjskiego nauczyciela z Nowego Yorku praktykującego tzw. buddyzm społecznie zaangażowany oraz Andrzeja Krajewskiego z Polskiej Wspólnoty Pokoju, który jest polskim organizatorem Medytacji Oświęcimskich.

Niewiedza, Bycie Świadkiem, Działanie z Miłością to trzy zasady Zen, które do Medytacji Oświęcimskich wprowadził Roshi Berni Glasmann, który na początku odosobnienia wyraźnie mówi: „Ja nie jestem tu nauczycielem, Auschwitz jest Nauczycielem”

Co roku przyjeżdża kilkaset osób z całego świata. Ludzie różnych wyznań, różnych tradycji duchowych, różnych narodów. Przyjeżdżamy, by zgodnie z ideą Bernie Glasmanna, wejść i nie wychodzić stamtąd natychmiast, ale zostać na terenie obozu przez 5 dni. Przychodzimy rano, wychodzimy wieczorem. Medytujemy w dużej grupie, siedząc na torach i na rampie w Birkenau, zachowujemy milczenie. Codziennie odbywa się chanting, odczytywanie na cztery strony świata imion i nazwisk straconych. Czasami ktoś idzie w samotną duchową podróż pomiędzy ruiny baraków lub do baraku kobiet czy dzieci. Po nocy przespanej na polowym łóżku w skromnym, w oddalonym o kilka kilometrów Centrum Dialogu i Medytacji, codziennie o siódmej rano spotykamy się w małych, 10-12 osobowych grupach, i jest to jedyny czas, kiedy można i trzeba mówić o swoich przeżyciach: bez intelektualizowania, najprościej jak to możliwe, z serca. A wieczorem spotykamy się w dużej grupie, żeby pielęgnować naszą jedność w różnorodności.

Szczegóły i kontakt do organizatorów w Polsce: https://www.kanzeon.pl/index.php/sangha/owicim

Szczegóły i kontakt do organizatorów w Nowym Jorku: ZEN PEACEMAKERS RETREAT, Medytacje Oświęcimskie, 4 – 8 listopada 2013