terapiatraumy.pl

Jak w traumie znajdować zasoby?

«»”Ja nie szukam, ja znajduję”  Pablo Picasso

Zasoby? Nic łatwiejszego. Zasoby są albo wewnętrzne, albo zewnętrzne. Instrukcja jest prosta: dzielimy kartkę na pół. W jednej kolumnie wypisujemy zasoby wewnętrzne, a w drugiej zewnętrzne. Rach ciach ciach i po sprawie. Nie ma co długo filozofować.

Traum a zasoby ludzkie

Bardzo często pierwszym pytaniem, jakie słyszymy na sesji terapii traumy (Somatic Experiencing), jest: Co ci wówczas pomogło przeżyć? Co ci pomogło sobie z tym wszystkim poradzić? Kto ci pomógł? Może to była babcia albo sąsiadka, a może ktoś z organizacji pomocowej, a może jakiś wiersz lub melodia, kot lub pies albo inne domowe zwierzę, a może kolega lub koleżanka, jakaś myśl albo obraz. A może wiara czy dobry anioł lub nauczyciel. A może twoja otwartość, ciekawość czy wytrzymałość.

A teraz skontaktuj się ponownie ze swoimi zasobami: zauważ, jak wspomnienie każdego z tych zasobów działa na ciebie w tym momencie, w tej chwili, tu i teraz? Co się dzieje w ciele, co w emocjach? Być może poczujesz ciepło, lub wzruszenie, lub przypływ energii. Być może po chwili będziesz mógł poczuć ulgę, odetchnąć lub odprężyć się.

Odprężenie świadczy o zaistnieniu samoregulacji w systemie nerwowym. A zauważenie odprężenia oznacza wejście w świadomy kontakt z własnym ciałem, natomiast Świadomość Ciała prowadzi nas dalej, do coraz lepszej organizacji systemu nerwowego.

Warto więc poświęcić czas, na odkrycie swoich zasobów. Jakkolwiek znalezienie ich może potrwać nawet wiele tygodni. Jednak im staranniej to zrobimy, tym większą możemy odnieść korzyść.

Spisujemy zasoby, które mieliśmy do dyspozycji w naszym życiu. Jednocześnie obserwujemy, co się dzieje w naszym ciele i w naszych emocjach, gdy przypominamy sobie ludzi, miejsca, czynności, zwierzęta czy organizacje, które nas wspierały i pomogły nam. To zasoby zewnętrzne.

Bardzo ważne, by na naszej liście znalazły się także zasoby wewnętrzne (ciekawość, otwartość, wytrwałość, umiejętność zawierania przyjaźni, wierność etc.). Zobacz, jak reagujesz emocjonalnie i fizycznie, gdy myślisz o pozytywnych stronach człowieka, którym jesteś? Co czujesz, gdy myślisz o swoich silnych stronach?

Zatytułowałem ten tekst: Jak znajdować zasoby, a nie Jak szukać zasobów, przez sentyment do słynnego, cytowanego na wstępie, powiedzenia Pablo Picasso.

Podobne wpisy:

  Obama, Stonehenge i trauma

  Zasoby w ciele

→  Zasoby czyli z pustego nawet Salomon