terapiatraumy.pl

Nauka czytania i nazywania

ROETrauma jasno nam pokazuje, że empatia nie jest wrodzona. Jesteśmy wyposażeni neurobiologicznie, ale nerwowy układ lustrzany musi zostać uruchomiony i musi być pielęgnowany. Wtedy chroni nas przed traumą.

W ramach programu korzenie empatii, rodzic z najbliższego sąsiedztwa szkoły, częściej jest to jednak matka, przychodzi z dzieckiem na lekcję i siada na środku klasy na zielonym kocu (tak się przyjęło w kraju klonowego liścia). Na początku programu dziecko powinno mieć około 3 miesięcy, a takich wizyt w ciągu roku jest dziewięć.

W czasie lekcji obecny jest pedagog wyszkolony w tym programie, który prowadzi spotkanie i pomaga uczniom obserwować relację między dzieckiem a rodzicem. Pedagog zawsze przed i po każdym spotkaniu pracuje z klasą. Tak iż w sumie program obejmuje 27 lekcji w ciągu roku.

W tym programie, dziecko jest nauczycielem.  Na każdym spotkaniu, pedagog uczy dzieci patrzenia jak dziecko rośnie i zmienia się w trakcie pierwszego roku życia. Uczniowie obserwują relację miłości między rodzicem a niemowlęciem i widzą, jak rodzic odpowiada na potrzeby dziecka i na jego emocje. Proces tworzenia więzi  pomiędzy dzieckiem a rodzicem jest idealnym modelem empatii.

Uczniowie uczą się rozumieć perspektywę niemowlęcia i uczą się nazywania jego uczuć. Dlaczego teraz płacze? Czego potrzebuje? Dlaczego ciągle patrzy na matkę? A czym się teraz cieszy? Co czuje? A następnie tak zdobytą wiedzę przenoszą na siebie i swoje otoczenie. Jak w danej sytuacji poczułoby się to niemowlę? Jak się czuł kolega popchnięty na przerwie? A jak koleżanka, która zapomniała śniadania albo zeszytu? Dzięki temu uczniowie mają lepsze zrozumienie swoich własnych uczuć oraz uczuć innych.

Ta nauka czytania i nazywania emocji kładzie fundament. Uczniowie stają się bardziej uspołecznieni, emocjonalnie kompetentni i bardziej odporni na wyzwania w życiu.

Dotychczas programem objęto już 500 tys. dzieci, m.in. w Kanadzie, USA, Australii, Nowej Zelandii, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mary Gordon, autorka programu, wydała książkę pod pięknym tytułem Roots of EmpathyChanging the World Child by Child (Korzenie empatii. Zmienianie świata, dziecko po dziecku).