terapiatraumy.pl

Marzenia jak ptaki szybują po niebie

weggis2Wakacje to też czas marzeń. Czas spełniania marzeń i czas snucia marzeń. Również takich, które się nie spełnią – póki co.

Kiedy po raz pierwszy trafiłem na Mazury, wiedziałem, że Bóg naprawdę, jeśli chodzi spać – jak uważał Marek Edelman – to śpi na Mazurach. Gdy przed rokiem byliśmy w Szwajcarii na superwizji na temat traumy i terapii traumy u Petera A. Levine’a, nie miałem wątpliwości, że jeśli Bóg wyjeżdża na wakacje, to na pewno do Szwajcarii.

W Szwajcarii, w Weggis nad Jeziorem Czterech Kantonów odbywa się co roku Letni Festiwal Nauki organizowany przez Szwajcarskie Centrum Polarity. Od lat przewodnim tematem jest szeroko pojęta trauma i terapia traumy. Stałym gościem festiwalu od samego początku  jest Peter A. Levine.

Tegoroczny festiwal, który odbędzie się od 15 do 18 sierpnia, jest poświęcony problematyce więzi: Wczesne kontakty emocjonalne jako klucz do naszego życia.

Peter Levine będzie w tym roku mówił o brakujących więziach i jak w późniejszym życiu stają się one progami, o które się potykamy. Brak wczesnych doświadczeń więzi prowadzi w późniejszym życiu do zachowań destrukcyjnych. Częstym skutkiem jest niemożność zbudowani prawdziwej, bezpiecznej więzi z drugim człowiekiem.

Oprócz Petera Levine’a wystąpi także Maggie Kline, współautorka aż trzech książek z Levinem dotyczących traumy u dzieci. Maggie Kline powie o możliwościach korygowania wczesnych traumy więzi w późniejszym życiu.

Gościem festiwalu w tym roku jest także niezwykle interesujący i bardzo znany w świecie terapeuta traumy prenatalnej, perinatalnej i prewerbalnej, Ray Castellino z St. Barbara w Kaliforni,  który będzie mówił o bezpiecznych formach więzi.

Festiwal oznacza święto (po łacinie fesivus to radosny, wesoły, świąteczny). Dlatego i na tym festiwalu nie zabraknie radości nie tylko z wiedzy. Całość dopełnią wieczory wypełnione tangiem. O terapii tangiem może już niedługo w osobnym tekście.