terapiatraumy.pl

Crash, czyli za dużo i za szybko

Zaczęły się wakacje! Nareszcie! Siadamy do samochodu i ruszamy w Polskę albo w świat. A w dzisiejszych czasach jazda samochodem to jedna z najbardziej niebezpiecznych rzeczy, jakie w ogóle robimy. Nie trzeba wcale wybierać się w tym celu na Gran Turismo.dianaheller

Diabeł i statystyka mówią, że rocznie na świecie ginie w wypadkach samochodowych ponad milion ludzi, tj. więcej niż wskutek wojen, ludobójstwa i terroryzmu razem wziętych. W Polsce – biorąc pod uwagę ostatnich 10 lat – rocznie ginie około 4-5 tysięcy ludzi, a rannych jest 10 razy więcej, czyli ok. 50 tysięcy.

Tym samym wypadki komunikacyjne są głównym źródłem traumy. Zwłaszcza jeśli do osób poszkodowanych doliczy się także ich bliskich oraz świadków traumatyzujących wydarzeń.

Dlaczego wypadki prowadzą do traumy? Wypadek drogowy to zdarzenie, w którym nagle i niespodziewanie dzieje się dużo za dużo i o wiele za szybko. Nasz układ nerwowy nie jest do tego stworzony.

Procedury medyczne ratujące życie mają oczywiście absolutne pierwszeństwo przed wszelkimi innymi działaniami. W ramach kursu na prawo jazdy każdy przyszły kierowca musi przejść szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Z zasady Pareto wynika jednak, że tylko około 20 % kierowców potrafi jej prawidłowo udzielić.

Zupełni inaczej rzecz ma się z traumą. Prawie zupełnie brakuje w tej dziedzinie wiedzy, informacji i pomocy. W latach 2008-2010 funkcjonował program badawczy, i tylko wtórnie pomocowy, za pieniądze funduszów norweskich pod nazwą Trakt (program terapeutyczny dla ofiar wypadków komunikacyjnych). Aktualnie, wedle mojej wiedzy, ograniczony tylko do Warszawy.

Jedną z najlepszych książek na temat traumy powypadkowej jest praca  Diany Heller, pod trudnym do przetłumaczenia tytułem: Crash Course. A Self-Healing Guide to Auto Accident Trauma & Recovery (Intensywny Kurs. Przewodnik autoterapii po wypadku samochodowym – trauma i powrót do zdrowia). Autorka jest uczennicą Petera A. Levina i wspólnie z mężem, Larrym Hellerem, zastosowała metodę Somatic Experiencing® w kontekście traumy powypadkowej. Mam nadzieję, że uda się nam wydać tę książkę w serii Terapia Traumy.

Póki co, warto zajrzeć do ostatniego rozdziału w książce Petera A. Levine’a Obudźcie tygrysa. Leczenie traumyzatytułowanego: Pierwsza pomoc w traumie. Pierwsza rada, jakiej udziela Levine, brzmi tak: Najpierw zajmijcie się swoimi własnymi reakcjami. Weźcie głęboki wdech i wypuście powoli powietrze, rozpoznajcie co czujecie w ciele. Jeśli jesteście zdenerwowani, weźcie jeszcze jeden wdech. I dodaje: Czas poświęcony na odzyskanie spokoju to czas dobrze wykorzystany.

Szerokości! I szczęśliwego powrotu z wakacji!

 

Podobne wpisy:

Seria wydawnicza Terapia Traumy

Kraksa- trauma na drodze”

Jak ochronić się przed traumą?