terapiatraumy.pl

Trauma narodowa a palenie papierosów

Zamach z 11 września 2001 był szokiem dla całego świata, traumą dla Ameryki. Obraz samolotów wbijających się w wieżowce World Trade Center, powtarzany tysiące razy, wbił się na trwałe do pamięci Amerykanów.

zakazpalenia

Znana jest liczba ofiar, znane koszty materialne i konsekwencje, np. gospodarcze (kryzys ekonomiczny) i polityczne (wojna w Afganistanie). Ale jak liczyć koszty społeczne? Jak badać traumę narodową?

Wiadomo, że stres jest bardzo silnym czynnikiem, który skłania ludzi do sięgania po używki. I właśnie ten fakt wykorzystał w swoich badaniach dr Michael F. Pesko z Weill Cornell Medical College’s Department of Public Health.

W czerwcowym numerze Contemporary Economic Policy (Współczesna Polityka Ekonomiczna) analizuje społeczne koszty na przykładzie palenia papierosów po zamachach terrorystycznych z 11 września 2001 oraz z Oklahoma City z 2005.

Około jednego miliona dawnych palaczy, którzy rzucili palenie przed 11 września, powróciło do nałogu po zamachu i przy nałogu pozostało. Największy wzrost odnotowano w środowisku żołnierzy służby czynnej i rezerwy oraz w grupach lepiej wykształconych. Łączny koszt ocenia się na 530 do 830 mln dolarów.

Nie stwierdzono natomiast żadnych istotnych zmian, jeśli chodzi o powrót do palenia papierosów, po zamachu w Oklahoma City z roku 2005.

W badaniach wykorzystano amerykański ogólnokrajowy system monitoringu czynników ryzyka w zachowaniu obywateli (Behavioral Risk Factor Surveillance System). Departamenty zdrowia we wszystkich stanach co miesiąc pytają telefonicznie respondentów np. o zapinanie pasów bezpieczeństwa, kiedy byli u lekarza czy dentysty, jakie mają nawyki w piciu i paleniu, czy uprawiają jakiś sport etc. Pytają także o subiektywne poczucie stresu.

Wnioski z badań są oczywiste: Koszty społeczne są ogromne! Co można zrobić? Autorzy artykułu proponują nikotynową terapię zastępczą oraz czujność ze strony lekarzy. Również terapia traumy ma w swoim arsenale znakomite narzędzia, które w tej szczególnej sytuacji mogłyby znaleźć zastosowanie.

Podobne wpisy:

Trauma narodowa