terapiatraumy.pl

Gdzie jest twoja dusza? Trauma i szamanizm

W psychoterapii trauma zaledwie od kilkudziesięciu lat zajmuje znaczące miejsce, w szamanizmie właściwie już od tysięcy lat. Co prawda szamanizm nie jest terapią, ale o traumie ma wiele do powiedzenia i wiele się od szamanizmu nauczyć można.

bebenCzymże jest szamanizm? W antropologii oznacza tradycyjne praktyki duchowe grup nomadycznych strefy arktycznej i subarktycznej półkuli północnej, a więc Syberii, Mongolii, Laponii i północnych krańców Ameryki Północnej.

A dziś? Oznacza komunikowanie się jednej duszy z drugą duszą. Jest językiem duchowym, którego każdy może się nauczyć, by móc siebie wyrazić – jeden lepiej, drugi gorzej.

Według chrześcijańskich wyobrażeń dusza łączy się z ciałem w chwili poczęcia i opuszcza ciało w chwili śmierci. W szamanizmie, który posługuje się obrazem wielu dusz, jeśli życie staje się nieznośne jedna z dusz lub jej cząstka, może ulecieć, zgubić się lub zabłądzić.

Wypadek, choroba lub strata, innymi słowy trauma, mogą sprawić, że część duszy odłącza się od nas, od ciała fizycznego i przenosi się na północ, właściwego domu duszy, gdzie panują cisza i spokój. W kategoriach psychotraumatologii powiedzielibyśmy, że następuje dysocjacja. Jedna z podstawowych cech doznanej traumy.

Gdy ktoś prosi szamana o pomoc lub uzdrowienie, to sprawdza on, czy wszystkie dusze są obecne, czy są na swoim miejscu. Gdy którejś brakuje, wtedy szaman wysyła swoją duszę, by odnalazła tę zagubioną, następnie sprowadza ją z powrotem, żeby ponownie złączyła się z ciałem klienta. Obecność wszystkich dusz daje poczucie spokoju, zdrowia i równowagi oraz ciekawości świata i ludzi.

Nie tylko szaman, czy psychoterapeuta, może sprawić, że dusza do nas powróci. Możemy to również uczynić sami. Przez zaproszenie naszej duszy do powrotu i przez głębokie zmiany w życiu, ażeby nasze ciało i nasz dom stały się znów atrakcyjnym miejscem dla duszy.

Dusza uwielbia przestrzeń oraz światło. Kocha piękno, harmonię i rytm. Co mogę zrobić, żeby zaprosić swoją duszę? Co mógłbym zrobić, żeby skłonić do powrotu te części duszy, które się ode mnie oderwały lub tylko oddaliły?

Liczą się rzeczy proste: piękny spacer, pachnąca kąpiel lub smakowita potrawa czy odnowiony dom. Zaproś duszę, żeby cieszyła się tym wszystkim razem z tobą. Jeśli właśnie wybierasz się na wakacje, to zaproś także swoją duszę!

*** Na zdjęciu współczesny bęben szamański, rysunek przedstawia kabalistyczne drzewo życia z dziesięcioma sefirami, czyli emanacjami boskiego światła. Przez lata służył Daanowi van Kamenhoutowi, który podarował go Lenie Piękniewskiej, pięknej polskiej pieśniarce.