terapiatraumy.pl

W poszukiwaniu refugium

Uchodźca cierpi na traumę. Musi uciekać, bo zagrożone jest jego życie. Zazwyczaj też traci wszystko: ojczyznę, rodzinę i dobytek. Ale to nie koniec jego traumy. Czasami wręcz początek, niekiedy jeszcze dużo większej traumy.

plakat-refugee-reviewKtóż lepiej miałby to rozumieć niż właśnie Polacy. W końcu już w pierwszych słowach naszej epopei narodowej czytamy „ojczyzno moja, ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, kto cię stracił”. Ba, nawet nasz hymn narodowy jest przypomnieniem losów uchodźców pragnących powrócić do ojczyzny, z której uciekać musieli.

A gorzki smak chleba na obczyźnie znamy nie od dziś, ale niestety aż do dziś.

20 czerwca obchodzony jest światowy dzień uchodźcy. Polska Akcja Humanitarna, która od 20 lat pomaga uchodźcom, w Polsce i na świecie, organizuje z tej okazji ósmy przegląd filmów o tematyce uchodźczej. Pokazy rozpoczną się we wtorek, 18 czerwca, uroczysta inauguracja odbędzie się 21 czerwca w Warszawie w kinie Luna dokumentem „Synowie chmur” opowiadający historię Sahrawi, rdzennej ludności Sahary Zachodniej, byłej kolonii hiszpańskiej. Filmy można oglądać w pięciu miastach: Kraków, Lublin, Toruń, Wrocław i Warszawa.

Nie jest to łatwe kino. W zalewie sensacji, banału i komercji wydaje się, że film dokumentalny pozostaje jedynym miejscem, gdzie można jeszcze  coś zobaczyć. 

Otwartość i życzliwość społeczeństwa jest jednym z najważniejszych warunków udanej integracji ekonomicznej i społecznej, a w dalszej perspektywie również kulturowej każdego cudzoziemca. Osoba nieakceptowana przez społeczeństwo nie ma powodu czuć się z nim związana i angażować w trudny proces integracji. Otwartość jest korzystna i opłacalna dla obu stron” – mówi Agnieszka Kunicka, dyrektorka Centrum Pomocy Uchodźcom i Repatriantom Polskiej Akcji Humanitarnej.