terapiatraumy.pl

Jak ochronić się przed traumą?

Znów wypadek polskiego autobusu. Od razu powstaje pytanie, czy oprócz pomocy medycznej udzielana jest także pomoc psychologiczna mogąca chronić przed traumą. Oto co znalazłem.

InglolstadtDzieci z Lwówka Śląskiego jechały na wycieczkę do Francji. Do wypadku doszło w sobotę o świcie (ok. 4:15) na autostradzie A 9 w kierunku Monachium koło Ingolstadt. Autokar wyprzedzał ciężarówkę, a  potem z nieznanych przyczyn zjechał na prawo, wpadł do rowu i przewrócił się. Zginęła jedna osoba, do szpitala trafiło siedem osób, w tym dwie są ciężko ranne.

W akcji ratowniczej uczestniczyło 7 lekarzy ratowników, trzy helikoptery, 45 pojazdów oraz 105 ratowników z różnych niemieckich służb ratowniczych (w tym także duszpasterze niosący pomoc psychologiczną), 70 strażaków i 50 policjantów.

Dzieci odmówiły powrotu do Polski autobusem. Na wniosek ministra zdrowia za powrót dzieci do kraju drogą lotniczą zapłacił MSZ. Wczoraj po południu przyleciało 25 uczestników wypadku w towarzystwie siedmiu opiekunów medycznych z Niemiec. Pozostałe dzieci zostały zabrane wcześniej przez rodziców.

Dzieci są generalnie w stanie dobrym. Trauma pewnie dopiero nadejdzie – powiedziała Justyna Lewańska, konsul z Monachium, po przylocie do Wrocławia.  Natomiast gorzej jest z osobami dorosłymi, ponieważ emocje już opadły i kilka osób jest w stanie, który absolutnie wymaga opieki psychologa.

Do odległego o ponad 100 km Lwówka dzieci musiały pojechać z lotniska autobusem w towarzystwie czworga psychologów. Psychologowie czekali na dzieci także we Lwówku. Dla lokalnej społeczności to bardzo doniosłe wydarzenie.  „W sytuacjach, w których będzie to konieczne, będzie udzielana pomoc psychologiczna” zapewnił wojewoda.

Zupełnie inaczej zachował się bohater w filmie „Bez lęku”. Po katastrofie lotniczej odrzuca propozycję powrotu do domu pociągiem, choć przed wypadkiem panicznie bał się latać. Wybiera pierwszą klasę w samolocie. Co z tego wynikło? Bohater wpada w śmiercionośną spiralę odgrywania traumy. Od tego jak zareagujemy na traumatyzujące wydarzenie, zależy, co trauma z nami zrobi.

Krótki przewodnik pierwszej pomocy w sytuacji traumatycznej znaleźć można na końcu książki Petera A. Levine’a Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy.
 

Podobne wpisy:

Kraksa na drodze

Crash czyli za dużo i za szybko