terapiatraumy.pl

Dzień weterana

 

traumaWojenko, wojenko, cóżeś ty za pani,
Że za tobą idą, że za tobą idą
Chłopcy malowani?

A jak wracają? Albo tak jak w piosence: Kogo ty pokochasz, kogo ty pokochasz, W zimnym leży grobie albo straumatyzowani. 10 % polskich żołnierzy ma PTSD (Posttraumatic Stress Disorder, czyli zespół stresu pourazowego), czyli mówiąc po ludzku: traumę. Czasami nazywaną bojową, frontową lub wojenną.

W armii amerykańskiej aż 20 % żołnierzy jest dotkniętych traumą. A mówi się, że tak naprawdę problem dotyczy nawet 50 %. Skąd to wiadomo, wystarczy popatrzeć, co się dzieje z żołnierzami po służbie. W USA więcej żołnierzy popełnia samobójstwo niż ginie w Iraku i Afganistanie.

Żołnierzom należy się przede wszystkim szacunek, wdzięczność i wsparcie! 

Polska Zbrojna ma kilka interesujących artykułów na temat PTSD, w których można znaleźć także praktyczne informacje, np. na temat Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego czy Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju.

To nie przypadek, że PTSD pojawiło się po przegranej wojnie w Wietnamie. W latach siedemdziesiątych podjęto badania dotyczące wpływu wojny na byłych żołnierzy. W pięciu tomach opisano syndrom szoku traumatycznego i udowodniono jego bezpośredni związek z pobytem na froncie.