terapiatraumy.pl

Czy moja matka jest straumatyzowana?

KlimtJeśli moja matka ma traumę, to zapewne ja również cierpię na traumę. Dziecku brakuje wtedy matki, ponieważ wewnętrznie jest ona gdzie indziej, tak jakby odeszła. Miejsce, które należy się dziecku, jest zajęte przez traumę. Matka jest obecna co prawda ciałem, a jednak jest nieobecna. Jest uwięziona w swoim własnym nieszczęściu.

Trauma jest jak zatruta studnia.

Każda matka chce dać dziecku wszystko, co najlepsze, ale jest w jej życiu coś, co jej w tym przeszkadza. Osobiste traumatyczne przeżycia, ale też traumy wcześniejszych pokoleń, wojny, gwałty, straty i milczenie wpływają w trwały sposób na relacje z matką.

„Trauma jest w życiu faktem”, powiada Peter A. Levine, autor „Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy”. I dodaje od razu: „Trauma nie musi być wyrokiem na całe życie”.

Jest dobra, ugruntowana wiedza na temat terapii traumy, są narzędzia i ludzie, którzy potrafią pomóc.

Jeśli tak było, że nie mogliśmy dać swoim dzieciom tego, co chcieliśmy im dać, to wciąż możemy zrobić wiele dla siebie, a tym samym dla nich. Co się stało, już się nie odstanie. Ale nigdy nie jest za późno na szczęśliwe dzieciństwo i nigdy nie jest za późno na bycie szczęśliwą matką.